DÖNÜŞÜM GEOMETRİSİ
1.Yansımayı açıklar.
uslu-sayilar.jpeg

2.Dönme hareketini açıklar.

3.Düzlemde bir nokta etrafında ve belirtilen açıya göre şekilleri döndürerek çizimini yapar.

MATERYALİMİZ
012.JPG
Materyalimizde yansıma ve açı ile döndürme konuları kavratılmaya çalışılmıştır.Lazer ile aynaya gönderilen ışık ışınlarının mat bir yüzeye çarpıp geri dönmesi gözlemlenmiştir.Aynı zamanda 30ar derecelik açılara bölünmüş olan aynalı tabakamızdan farklı derecelerde ışık göndererek ışığın açı ile döndürülmesini gözledik.


008.JPG

KONU ANLATIMI

POSTER


SİMETRİ SANATI ALLAH'IN YARATMA SANATIDIR


Bir ağacın yapraklarına bakmaktan, gökyüzünü izlemekten, denizdeki dalgaları seyretmekten çok büyük keyif alırız.
Baktığımız hiçbir yerde, gözümüzü rahatsız edecek bir görüntüyle karşılaşmayız. Alacalı bulacalı, rengi ya da şekli belli olmayan hiçbir şekil yoktur. Her yer renklerle dolu olmasına karşın, muazzam bir çeşitlilik ve estetik hakimdir.
Dikkatli bir göz, açık bir şuur ile imagesCA6ZRP0N.jpgiçin evrenin her yeri Yaratılış delilleri ile doludur.
Doğadaki simetri sanatı, bu yaratılış delillerinin en görkemlilerinden biridir.


  • Örneğin; kelebekler gerçek birer tasarım harikasıdır. Bir kelebeğin tam ortasına dikey bir ayna koyarsak; kelebeğin yansıyan görüntüsü ile kendisinin aynı olduğunu görürüz.


  • Güneşi merkezinden istediğimiz bir açıyla döndürdüğümüzde, yine aynı güneşle karşılaşırız.


  • Altıgen bir kar tanesini belli açılarla döndürdüğümüz de yine aynı desen karşımıza çıkar.


NARKİSSOS'U ÖLDÜREN YANSIMA


imagesCAQJCRDY.jpg Narkissos kendi güzelliğini her gün bir gölün sularında seyretmeye giden yakışıklı bir delikanlıydı. Kendi görüntüsüne öyle vurulmuştu ki, günün birinde göle düşüp boğuldu.
Gölün kıyısına gelen orman tanrıçaları gölün ağladığını görünce - “Neden ağlıyorsun?” diye sordular. - Narkissos için ağlıyorum, diye yanıtladı göl.- Ne var bunda şaşılacak? Demiş orman tanrıçaları. Onun peşinden çok koştuk ama onun güzelliğini sadece sen görebildin.- Narkissos yakışıklı bir genç miydi? Diye sordu göl.- Bunu senden daha iyi kim bilebilir ki? Diye karşılık verdi orman tanrıçaları hayretler içinde. Hergün senin kıyına gelip sularına bakıyordu. Göl bir süre sessiz kaldı sonra…
Narkissos için ağlıyorum. Ama onun yakışıklı olduğunu hiç fark etmedim ben. Narkissos için ağlıyorum, çünkü sularıma eğildiğim zaman gözlerinin derinliğinde kendi güzelliğimin yansımasını görebiliyordum.
Yukarıdaki hikayemizde Narkissos’un sudaki yansıması size göre Matematiksel olarak nasıl açıklanabilir? Günlük hayatta bunun gibi durumlarla hiç karşılaştınız mı?


imagesCAT9VWMQ.jpg

BAKALIM YÜZÜNÜZ SİMETRİK Mİ???
male-female.gif


NEYMİŞ BU SİMETRİ


İZLEMEDEN GEÇMEEE!!!!! İSTEDİĞİNİZ KADAR DÖNDÜRÜN EVİRİN ÇEVİRİN BAKALIM:)))


imagesCA704PWO.jpg


Doğada gördüğümüz eşsiz simetri örneklerinin modern fizikte çok temel bir özellik olduğunu biliyor muydunuz?


  • Enerjinin Korunumu Bir Simetri Yasasıdır

  • Momentumun Korunumu Bir Simetri Yasasıdırsimetrik.gif


  • Açısal Momentumun Korunumu, Bir Simetri Yasasıdır

  • Görelilik Yasaları Simetri Yasalarıdır

Evrendeki ahenk ve düzen, barındırdığı mükemmel matematiksel sistemle birlikte yaratılışın açık bir delilidir. Hiç bir zorunluluğu olmamasına rağmen atomlar, atomaltı parçacıklar ve bütün evren bu mükemmel düzene uyar ve itaat ederler.

''MAGAZİN KÖŞEMİZ''
11_d.jpg
Futbol hayatına L.A. Galaxy takımında devam eden David Beckham'ın simetri takıntısı var. Etrafındaki her şeyin simetrik olmasına özen gösteren ünlü İngiliz futbolcunun bu halinden eşi Victoria Beckham'ın pek de memnun olduğu söylenemez. Spice Girls grubunun yıldızı, eşinin bu takıntısıyla ilgili şunları söylüyor: 'Etrafında olan her şeyin simetrik olmasını istiyor. Bu konuda obsesif.'

George Clooney, Brad Pitt ve Jude Law'ı diğer ünlülerden ayıran fark nedir? Neden onlar neredeyse herkes tarafından çekici bulunur? Çünkü yüzleri simetrik!FLAŞ FLAŞ FLAŞ......SON DAKİKA!!!!!
Son dönemde tarzı,duruşu ve yaptıklarıyla gündemden düşmeyen Hayko Cepkinin konserini bir grup simetri hastası bastı.
Artık dayanamıyoruz diyerek konseri basanhastalar olay çıkardı.


İŞTE SİMETRİ DE TÜRK İCATI


image003.jpg

TÜRKLER BİR ŞEY İCAT EDEMEZ LAFINI ÇOKTAN DELDİK.VE DELİĞİ BÜYÜTMEYE DEVAM EDİYORUZ.TÜRK FİZİK ÖĞRETMENİ TARAFINDAN İCAR EDİLEN SİMETRİ OYUNU ALANINDA BİR İLK.OYUN SİMETRİ DÜZENLERİ KURMAK ÜSTÜNE DAYALI.ŞİMDİLİK SADECE İNTERNET ÜZERİNDEN OYNANAN BU OYUN YAKINDA TAHTA DÜZEYİNDE DE PİYASA DA OLACAK!!!
TADEVR~1.JPG