r.jpeg

k-355230-hareketli_civciv.gif
Konumuzu ayrıntılı olarak öğrenmek için posterimizi incelemeyi unutmayınız...

POSTER
muhteva.gif

KAREKÖKLÜ SAYILARIN GÜNLÜK HAYATTA KULLANIMI:

Kareköklü sayılar alanı bilinen bir karenin bir kenar uzunluğunu bulmamızda yardımcı olmaktadır.
images.jpeg

images_2.jpeg888.jpeg
İki yanımda da gördüğünüz gibi mantığınızı kullanarak yapılabileceğiniz bir konu arkadaşlar... :)))

tweety17.gif


KAREKÖKLÜ SAYILARIN TARİHÇESİ

KAREKÖKLÜ SAYILARA FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI ;)

salyangoz.jpg

SALYANGOZ KABUĞUNDAKİ KAREKÖKLÜ SAYILARMATERYALLERİMİZResim_006.jpg

karton.jpg

Kareköklü sayılarla ilgili birinci materyalimizde konumuzla ilgili 3 farklı kazanımımızı anlattık.
Bunlardan birincisinde; karekök içerisindeki sayıyı karekök dışına çıkarmayı, ikincisinde; karekök dışındaki sayıyı karekök içine almayı ve son kazanımımızda da kareköklü sayılarda toplama ve çıkarma işlemlerini yapmayı öğrettik.kök_1.jpg kök_2.jpg kök_3.jpg

İkinci materyalimizde kazanımlarımızla bağlantılı olarak, karekök içindeki sayıyı karekök dışına çıkarmak ve karekök dışındaki sayıyı karekök içine almak ile ilgiliydi. Yaptığımız büyük tahta içindeki küçük tahtalara; bir sayı ve o sayının karekök içine girdiğinde oluşan sayıyı yazdık. Aynı zamanda kareköklü bir sayı ve kareköklü sayının karekök dışına çıktığı zaman oluşan sayıyı yazdık.
Öğrenci eşdeğer sayıları bulunca terslerini çevirerek, arkadaki resimlerle doğru yapıp yapmadığını test edecektir. Eğer resimler farklı çıkarsa yanlış yaptığı için, daha dikkatli düşünerek karekök alma veya karekökden çıkarmayı pekiştirerek öğrenir.
işlem_1.jpg işlem_2.jpg
işlem_3.jpg


Üçüncü materyalimizde yine kazanımlarımızla bağlantılı olarak kareköklü sayılarda toplama ve çıkarma işlemi ile ilgiliydi. Tahtadan yaptığımız işlem tablosu öğrenciye hem toplama işlemi hem çıkarma işlemi (sayılar içerisinde negatif sayılarda olduğu için) hem de önceki kazanımımız olan karekök alma ve karekökden çıkarma ile ilgiliydi. Öğrenci sayıların karışık olarak dizildiği işlem tablosunda kareköklü sayıları toplayarak veya çıkararak doğru yerlere kaydıracak. Öğrenci bu tabloda aynı zamanda karekök içleri aynı olan ifadeleri ve karekök içleri aynı olmayan ifadeleri toplama ve çıkarmayı da pekiştirecektir.
M.SABİHA YILDIZ - KÜBRA NUR ŞAŞ - AYTEN ŞAHİN

(1090220238) (1090220242) (1090220240)